Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2014-08-20; 14:32:29 | Kuchnia
Za co cenimy dziś jabłka?
Jabłka, które zyskały ostatnio medialną sławę, to obecnie jedne z najpopularniejszych owoców w Polsce. Są nie tylko smaczne i tanie, ale przede wszystkim zdrowe - komentuje Karolina Borkowska, dietetyk Grupy LUX MED

Nawet znane angielskie przysłowie “an apple a day keeps the doctor away” mówi, że unikniemy wizyty u lekarza, gdy będziemy codziennie spożywali chociaż jedno jabłko. I jest w tym nieco prawdy.

Jabłka mogą być konsumowane w stanie świeżym, jako owoce deserowe oraz w postaci przetworzonej jak np. soki, kompoty, konfitury. Owoce te są bogate w biologicznie czynne związki, wśród których za główne substancje prozdrowotne uważa się błonnik pokarmowy, związki fenolowe, witaminę C oraz potas. Jabłka zawierają dużą ilość pektyn (frakcja błonnika pokarmowego), które odgrywają istotną rolę w regulacji zaburzeń gospodarki lipidowej – nie tylko dlatego, że obniżają stężenie cholesterolu chroniąc tym samym przed rozwojem miażdżycy i zawałami serca, ale reguluje również procesy trawienne i przeciwdziała uciążliwym zaparciom; z kolei związki fenolowe m.in. obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Ponadto zawarta w jabłkach spora dawka witaminy C korzystnie wpływa na wzmocnienie odporności organizmu i walkę z drobnoustrojami, a związki krzemu i cynku znacznie poprawiają kondycję włosów czy paznokci. Warto też dodać, że owoce te są doskonałą przekąską dla osób, które dbają o dietę i walczą z otyłością, gdyż w 100g jabłek jest zaledwie 50 kcal.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz

powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft